in

Mark Zuckerberg Bu Yıl 71 Milyar Dolar Kaybetti

Bloomberg’e göre Mark Zuckerberg’in kişisel serveti yalnızca 2022’de 71 milyar dolar azaldı. Wall Street genel olarak zor bir yıl geçirirken, Zuckerberg’in servetindeki düşüş, milyarderler arasında görülen en büyük düşüş.

Zuckerberg hala 54 milyar dolarlık bir servete sahip, ancak şu anda Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde en zengin 20. kişi olarak duruyor. Ocak 2022’de 4. olmuştu.

Ünlü teknoloji milyarderlerinin çoğu, 2022’nin başından beri servetin battığını gördü. Jeff Bezos, Larry Page, Larry Ellison, Sergey Bring, Steven Ballmer, Bill Gates ve Elon Musk bu yıl milyarlarca dolar değer kaybetti.

Bunun nedeni, teknoloji stoklarının bu yıl genel olarak düşmesidir ancak Meta, en sert düşüşleri yaşadı. Şirket, kuruluşundan bu yana ilk kez 2022’nin ikinci çeyreğinde gelir düşüşü gördü. Bunun birkaç nedeni var.

İlk olarak Meta, genç rakipleriyle, özellikle de daha genç ve daha dinamik bir kitle yakalamayı başaran TikTok ile sert bir rekabet içerisinde.

İkincisi, sosyal ağ birkaç gün içinde bir dizi yüksek profilli skandalla sarsıldı. 2018’de gizlilik ve veri koruma konusunda ciddi endişelere yol açan Facebook- Cambridge Analytica veri skandalı yaşanmıştı ve yakın zamanlarda şirketin bazı uygulamalarına karşı sesler yeniden yükseldi.

Son olarak, şirketin metaverse’i başlatmaya yönelik cesur planı şu ana kadar biraz başarısız oldu. Ekim 2021’de Facebook, şirketin tüm ürünlerini birbirine bağlayan sanal gerçeklik ortamının adını Meta Platforms olarak değiştirdi.

Meta, bu yüksek projeye milyarlarca dolar ve kaynak yığını akıtıyor, ancak insanların dikkatini çekmeyi başaramadı.

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Koh-i-Noor: Kraliçe’nin Ölümü Dünyanın En Büyük Elması Tartışmasını Yeniden Ateşledi

İklim Krizi Gezegenimizin Rengini Değiştiriyor