in

İklim Krizi Gezegenimizin Rengini Değiştiriyor

Dünyanın mavi gölleri gelecekte bu renk olmayacak.

İklim değişikliği Dünya’yı o kadar keskin bir şekilde etkiliyor ki, gezegenin rengini hızla değiştiriyor . Yeni bir çalışmada, bilim adamları küresel ısınmanın dünyanın mavi göllerini nasıl bulanık yeşil-kahverengi bir renge çevirdiğini gösterdi.

Bir gölün rengi, en başta alg ve tortu seviyeleri olmak üzere bir dizi faktörden etkilenir. En son araştırmalar ayrıca hava sıcaklığının, yağışın, göl derinliğinin ve yüksekliğinin de bir gölün renk tonunu belirlemeye nasıl yardımcı olduğunu gösteriyor.

Mavi göller dünyadaki göllerin üçte birinden daha azını oluşturur ve yeşil-kahverengi kalan üçte ikisini oluşturur. Mavi göller daha derin olma eğilimindedir ve yüksek yağış ve kış buz örtüsü olan daha serin, yüksek enlemlerde bulunurken, yeşil-kahverengi göller daha kuru bölgelerde, kıta içlerinde ve kıyı şeritlerinde bulunur.

İklim değişikliğiyle dolup taşan bu nadir mavi göller daha da nadir hale geliyor gibi görünüyor. Chapel Hill’deki Kuzey Karolina Üniversitesi’ndeki bilim adamları, 2013’ten 2020’ye kadar dünyanın dört bir yanından 85.360 göl ve rezervuarı detaylandıran 5 milyondan fazla Landsat-8 uydu görüntüsüne baktılar ve renk değişimlerini yakından takip ettiler. Çalışmanın bulgularını bu interaktif haritada görebilirsiniz.

Yeni çalışma, en kapsamlı göl rengi haritasını sunarak, dünyadaki göllerin çoğunun zaten mavi yerine yeşil-kahverengi olduğunu ortaya koyuyor. Image Source: AGU/Geophysical Research Letters

Araştırmacılar mavi göllerin düşüşte olduğunu tespit etti. Bunun nedeninin, alglerin göllerde gelişmesine neden olan iklim değişikliği ile ilişkili artan sıcaklıklar olduğuna inanıyorlar. Mikroskobik olmasına rağmen, alglerin birikmesi bir gölün kütlesel değişimini derinden değiştirebilir.

Illinois Eyalet Üniversitesi’nde su ekoloğu ve yeni çalışmanın yazarı Catherine O’Reilly yaptığı açıklamada , “Daha fazla alg oluşumuna neden olan daha sıcak su, gölleri yeşil renklere kaydırma eğiliminde olacaktır” dedi. 

Bununla birlikte, estetik değişiklikler, belanın sadece başlangıcı. Renkteki değişim, aynı zamanda, bu ekosistemlerin nasıl büyük ölçüde değiştiğinin de bir göstergesidir; bu, vahşi yaşamı ve onlara güvenen insanları etkileyecektir.

O’Reilly, “Gölleri balıkçılık, beslenme veya içme suyu için kullanıyorsanız, göller daha yeşil hale geldiğinde su kalitesinde meydana gelen değişiklikler muhtemelen bu suyu arıtmanın daha pahalı olacağı anlamına gelecektir” dedi. 

“Suyun kullanılamadığı dönemler olabilir ve balık türleri artık mevcut olmayabilir, bu nedenle maviden yeşile geçiş yaptıklarında esasen bu göllerden aynı ekosistem hizmetlerini alamayacağız.”

Yeni çalışma Jeofizik Araştırma Mektupları dergisinde yayınlandı .

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mark Zuckerberg Bu Yıl 71 Milyar Dolar Kaybetti

İnsanları Etkileyebilecek Yeni Tip Koronavirüs Rus Yarasalarında Bulundu