in

Bir Kadının Yaşamı Sırasında Yalnız Başına Yapması Gereken 20 Eğlenceli Şey

Hollywood’un bağımsız kadınlar hakkında film yapmayı sevmesinin bir nedeni var. Kendi başlarına, hareket ediyor, ilham veriyor ve yalnız bir şey yapmaktan korkmuyorlar. Kendi başınıza yapabileceğiniz birçok şaşırtıcı şey mevcut ve başlamak için hayatınızı değiştirecek bir deneyim beklemek zorunda değilsiniz.

İngiliz Psikoloji Dergisi tarafından yapılan bir çalışmada , bilim adamları son derece zeki insanların arkadaşlarıyla daha fazla zaman geçirdiklerinde daha az tatmin olduklarını keşfettiler . Başka bir deyişle, tek başınıza kaliteli bir zaman geçirmek genel refahınız için iyidir ve daha fazla yaşam memnuniyeti verir. Yalnız bir şey yaparken, kendi hızınızda gidebilir, düşünebilir , kendinizle ilgili yeni şeyler keşfedebilir ve benlik saygınızı artırabilirsiniz .

Hayatınızdaki tüm ilişkilerde, yalnız kalmak muhtemelen imkansız görünüyor. Bazıları için ise kendine yer açmak önemlidir. İşte her kadının hayatında en az bir kez yalnız yapması gereken 20 şey:

1 – Bir konsere gidin

Yakınlarınızdaki bir sanatçının konserine gidin. Sanatçının ünlü ve popüler olması önemli değil. Hatta sizin müzik zevkinize bile hitap etmiyor olabilir. Bir önemi yok. Farklı deneyimlere açık olun. Ve müziğin ritmine kendinizi kaptırın. Şarkılara eşlik edin. Eğer bir açık hava konseri ise kalabalığın içinde yalnız başınıza eğlenmenin tadını çıkarın.

2 – Bir müzeyi ziyaret edin

Eminim ki şehrinizde küçükte olsa bir müze vardır. Ve tembellik yapıp bu zamana kadar ziyaret etmeyi dahi düşünmemişsinizdir. İşte şimdi bunu yalnız başınıza yapmanın tam zamanı. Sabah erken kalkın. Kahvaltınızı yapın ve ardından müzenin yolunu tutun. Müzeye vardığınızda acele etmeyin. İçeri girin, sanat eserlerini dikkatlice inceleyin. Altlarındaki yazıları okuyup bu eserler hakkında bilgi edinin. Ve müzede olduğunuzu kendinize hissettirin. Zaten yalnız başınızasınız. Sizi aceleye getirecek kimse olmayacak yanınızda.

3 – Yıldızlara bakın

Hangimiz sevmeyiz ki berrak yıldızlı bir gök yüzünü. Ama pek azımız bunun tadını çakarabilmiştir. Şİmdi bunu yapma sırası sizde. Berrak bir gökyüzünün yıldızlarla dolu olduğu bir geceyi seçin ve gökyüzünü net olarak görebileceğiniz bir noktaya uzanın. Eğer hava serin ise üzerinize bir battaniye alın. Yıldızlara bakıp dilediğiniz bütün hayelleri kurabilir ve dileklerde bulunabilirsiniz. Yarının telaşını ve geçmişin pişmanlıklarını aklınızdan çıkarın. Ana odaklanın ve evrenin muhteşem senfonisinin içinde kendinize yer açın.

4 – Bir enstrüman çalmayı öğrenin

Kim bir enstrüman çalmayı öğrenmek istemez ki? Keman, flüt ya da bir gitar veya çevrenizdeki popüler yerel bir estrüman. İşte size bir şans. Param yok veya ben yapamam yeteneğim yok bahanelerine sığınmayın. İkinci el uygun fiyata istediğiniz bir enstrüman bulabilir ve kendi yeteneğinizi kendiniz test edebilirsiniz. Bunun için bir öğretmene ihtiyacınız yok. Zaten amaç yalnız başınıza birşeyler yapabilmenin keyfini sürmek. Hemen bilgisayarınızı açın. Ücretsiz dersler için YouTube’a gidin ve yeteneğinizi konuşturun. Kendi başınıza elde ettiğiniz sonuçlara kendiniz bile inanamayacaksınız.

5 – İnsanları izleyin

Bir kahve alın ve şehrinizdeki yoğun yaya trafiğine sahip bir yere gidin.( favori parkınız, yerel sanat müzesi veya sıkça uğradığınız kafe) Dingin bir şekilde kahvenizi yudumlayın ve insanları gözlemlemeye başlayın. Yüz ifadelerine , jest ve mimiklerine dikkat edin. Kimisinin acelesi olduğunu, kiminin telaşlı olduğunu, kiminin düşünceli, kiminin ise yüzünde tebbessüm ile dolaştığını fark edeceksiniz. İnsanların bu hallerini gözlemlemek sizi bir yandan şaşırtacak öte yandan onlarla empati kurduğunuz için sizde eşsiz bir deneyim hissi uyandıracaktır.

6- Kano sporu yapın

Kano zaten tek kişilik olduğundan yalnız başınıza yapabileceğiniz mükemmel bir su sporudur. Daha önce hiç kürek çekmemiş olabilirsiniz. Önemli değil. Durgun bir gölde tek başınıza bedeninizi ve kaslarınızı güçlendirmeyi öğrenebilirsiniz. Sabahın erken saatlerinde kano kiralayın ve küreklere asılın. Gölde tek başınıza keyifli zaman geçirin.

7- Erken kalkın ve Güneşin doğuşunu izleyin

Herkes güne güzel bir şeyle başlamayı hak eder. İster ufkun harika bir manzarasını gören bir yere gidin ya da sadece bir fincan taze kahve ile arka bahçenize Güneşin doğuşunu görebileceğiniz bir konumda olun. Günün ilk ışıklarını teninizde hissettmek size kendinizi harika hissettirecektir. Güne enerji depolayarak başlayın.

8 – Yeni bir dil öğrenin

İlgi duyduğunuz bir dili öğrenmeye çalışarak günlük beyin egzersizi yapabilirsiniz.Başlangıçta zorlanabilirsiniz ama vakit geçtikçe dile aşina olacağınızı göreceksiniz. Bunun için bir bütçe ayırmanıza ve öğretmen bulmanıza gerek yok. Çevrim içi birçok ücretsiz dil öğrenme websitesi mevcut. Google araması yaparak tercih ettiğiniz dil ile ilgili yüzlerce dökümana ulaşabilirsiniz.

9 – Sahilde uzanın

Sabahın erken saatleri. Deniz, kum, güneş ve yüzünüze çarpan hafif bir rüzgar. İşte hayat budur dedirtecek bir deneyim. Yalnız başınıza bir sahile gidin. Yanınıza bir kitap almayı unutmayın. Sahilde, kumların üzerine yüzüstü uzanın ve kendinizi kitaptaki karakterlerin dünyasına bırakın.

10 – Yeni yemek tariflerini deneyin

Bazılarımız aşçı doğarken, bazılarımız mutfakta lezzetli yemekler hazırlamak için mücadele eder. Tek başınıza yemek pişirmek size farklı tariflerle denemeler yapmak ve becerilerinizi keskinleştirmek için fısat sunar. Bugüne kadar denemeye cesaret edemediğiniz yemek tariflerini bulun ve adım adım uygulayın. Başarıya ulaşmak zorunda değilsiniz. Kimse sizi yanmış yemek kokusundan dolayı yargılamayacak. Sadece aşçılık konusundaki becerinizi test ediyor olacaksınız. Hepsi bu.

11 – Masaj salonunda bir gün geçirin

Bir masaj yaptırmanın yararlarını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, bu tür kişisel bakımların kaygı, depresyon ve baş ağrıları için yararlı olduğu bir gerçektir. Siz kendinizde bunu deneyimleyebilirsiniz.

12 – Evdeki dağınıklıkları toplayın

Dağınıklık strese neden olabilir ve üretkenliğinizi etkileyebilir , bu nedenle dağınıklıktan kurtulun. Gereksiz yere biriktirdiğiniz eşyalardan kurtulma vakti. Kullanılabilir eşyalarınızı size lazım değil ise birine verin.Kullanılamayacak durumda olanları ise çöpe atın gitsin. Fazla eşyalardan ve dağınıklıktan kurtulduğunuzda içinize bir ferahlık geldiğini hissedeceksiniz.

13 – Meditasyon yapın

Meditasyondan bahsetmişken … Şimdi meditasyonun zihinsel ve fiziksel sağlığınız için yararlı olduğuna dair daha fazla kanıt var.Meditasyon konsantrasyonu arttırır, stresi azaltır, bilişsel gerilemeyi önler ve yaşlandıkça beyninizi sağlıklı ve uyanık tutar. Denemesi bedava.

14 – Yeni bir hobi edinin

Hayat kısa. Örgü, fotoğrafçılık veya bahçecilik olsun, her zaman hayalini kurduğunuz şeyi yapmanın zamanı geldi. İlgi alanınıza ve yeteneğinize göre kendiniz bir hobi belirleyin.Zaten sizden profesyonel olmanızı isteyen kimse yok. Amaç biraz kendini üretken hissetmek ve birazda uğraşı sırasında keyifli vakit geçirmek.

15 – Bir restoranda akşam yemeğine gidin

Bir restoranda tek başınıza akşam yemeği yemek , gerçek bir güven testidir. Evet, yalnız yemek yemek bir kadın için huzursuz edici olabilir ama aynı zamanda dünyaya her şeyi kendi başına yapabilen, kendine güvenen bir kadın olduğunuzu göstermenin en iyi yolu.

16 – Yaşam hedeflerinin bir listesini oluşturun

Organize olmak her zaman iyidir. Hayatınızı organize edin. Hayatta ulaşmak istediğiniz hedeflerin bir listesini yapın. Bunlar kısa vadeli ve ulaşılabilir hedefler olmalı. Listeyi hazırlarken elbette hayalci davranın ancak hayalleriniz başarabileceklerinizin ötesinde olmasın. Hayal kırıklığı sizin için kötü bir deneyim olabilir.

17 – Sinemaya gidin

Vizyondaki filmlere bir göz atın. İlgi alanınıza göre size cazip gelebilecek bir film belirleyip o filmi sinemada izleyin. Filmi evde izlemek yerine kesinlikle bir sinemaya gitmeyi tercih edin. Evdeki monotonluk yerine sinemadaki heyecan verici ortam sizi bambaşka bir dünyaya götürecektir.

18 – Kaybolun

Sürüşe çıkın, yürüyüşe çıkın veya ilham verici bir kitapta kaybolun . Kelimenin tam anlamıyla yaşam budur. Ve eve dönüş yolunuzu bulduğunuzda ( ki bulacağınıza bahse girerim), tamamen daha yeni, daha güçlü, daha akıllı ve kendi kendine yeterli bir insan gibi hissedeceksiniz.

19 – Yürüyüş yapın

Kendinizi doğa ile çevreleyen ve düşüncelerinizle yalnız kalabileceğiniz sakin bir yere gidin. Burada biraz vakit geçirin. Kendinizi genç , ilham almış ve tazelenmiş hissedeceksiniz.Bir doğa yürüyüşünün yerini başka ne tutabilir ki.

20 – Bir şiir yazın

Kalem ve kağıdınızı alıp sessiz bir yere geçin.Doğa ile başbaşa kalabileceğiniz bir yer bulabilirseniz bu harika olur.Kendinizi ifade eden bir şiir yazın. Bırakın kelimeler dökülsün sihirli kaleminizden. Tamamen size özgü olsun. Bu şiirinizi dilerseniz amatör şiir yayınlayan bir websitesinde paylaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

By Ayda

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Netflix, The Witcher: Blood Origin’i Duyurdu

Pinhani – Beni Sen İnandır – Akor